על תחבורה ציבורית בדרך אל לודז’ ובתוכה

לודז’ הינה העיר השלישית בגודלה בפולין ומקום מומלץ לביקור עם מגוון רחב של מקומות מעניינים, הן בהקשר היהודי לאור ההיסטוריה היהודית העשירה בעיר ובכלל זה מכלול התרבויות והארכיטקטורות שהעיר שופעת בהן. בכתבה זו נתמקד במערך התחבורה המוביל לעיר, ובתוכה.

לודז’ ממוקמת במרכז פולין ומעבר להיותה עיר חשובה מבחינה תחבורתית ותעשייתית, העיר גם מהווה צומת תחבורתי חשוב. העיר נמצאת בסמוך למפגש כביש האורך והרוחב הראשיים שחוצים את פולין, כביש A2 החוצה את המדינה ממערב למזרח וכביש A1 החוצה את המדינה מצפון לדרום. כמו כן העיר מהווה צומת מסילות ברזל חשוב. בעיר מספר תחנת רכבות כאשר החשובות והמרכזיות ביותר שכדאי לשים לב אליהן הן לודז’ פבריצ’נה (Lodz Fabryczna) לודז’ קליסקה (Lodz Kaliska) ולודז’ ווידזב (Lodz Widzew).

fabryczna transport node

באופן כללי, הרכבות לכיוון מערב/מזרח יוצאות מלודז’ ווידזב והרכבות בכיוון צפון/דרום יוצאות מלודז’ קליסקה כאשר התחנה המוגדרת תחנת הרכבת הראשית ושער הכניסה לעיר הינה לודז’ פבריצ’נה- אך ממנה הרכבות יוצאות בעיקר למזרח בלבד (ובהם וורשה) עקב היותה, נכון לעכשיו תחנת קצה. בעתיד ישנן תוכניות של ממשלת פולין להמשיך את המסילה מהתחנה הזו לכיוון מערב כמסילה תת קרקעית אך לעת עתה אלו תוכניות בלבד. קו הרכבת בין ורשה ללודז’ עבר מודרניזציה ושדרוג בשנים האחרונות וכיום נסיעה ישירה ללודז’ מוורשה אורכת בממוצע כשעה וחצי.

הרכבות שעובדות על הקו הזה מופעלות על ידי שלוש חברות: Przewozy Regionale, PKP Intercity ו-Łódzka Kolej Aglomeracyjna כך שבמידה ואתם בוחרים להגיע לעיר, עליכם לשים לב בלוח הזמנים בתחנת הרכבת לא רק לשם התחנה, אלא גם לקוד של סוג הרכבת: רכבות של Przewozy Regionale מסומנות בקוד PR ואז מספר הרכבת, רכבות של PKP Inter City מסומנות בקוד IC ולאחר מכן מספר הרכבת ורכבות של Łódzka Kolej Aglomeracyjna מסומנות בקוד ŁKA ואז מספר הרכבת. במידה וקניתם כרטיס לרכבת מסוג א’ ועליתם על רכבת מסוג ב’ פקח הרכבת יחייב אתכם בקנס כספי וחבל.

mpk lodz bus interior

בפולין אין קרוסלות בתחנות רכבת כמו בישראל, במקום זאת אתם פשוט עולים לרכבת, מתיישבים ובמהלך הנסיעה יגיע אליכם פקח הרכבת וינקב לכם את הכרטיס. ככלל, רכבות מסוג Inter City  עוצרות בפחות תחנות, נוסעות מהר יותר ועל כן משך הנסיעה קצרה יותר. בנוסף, בכרטיסים של רכבות מסוג InterCity יהיה בדרך כלל כתוב גם מספר הקרון והמושב שלכם. טיפ שלי: כאשר הרכבת מגיעה הסתכלו עוד בחוץ ליד הדלת של כל קרון איזה מספר הוא, כדי שתעלו ישר על הקרון שאתם צריכים, כדי שתוכלו ישר להיכנס לקרון בו נמצא המושב שלכם. טיפ זה תקף במיוחד במידה ויש איתכם כבודה כיוון שזה ממש לא נעים להיסחב איתה בתוך המעברים בעודכם מחפשים את הקרון שלכם ויחד איתכם ישנם הרבה אנשים שעולים לרכבת ולעיתים קרובות גם הם עם הרבה כבודה. כרטיס מורשה ללודז’ עולה כ-30 שקל. רכבת מקרקוב ללודז’ עולה כ-50 שקל למחלקה שנייה וכ-80 שקל למחלקה ראשונה וזמן הנסיעה הינו כ-3.5 שעות.

תחבורת אוטובוסים וחשמליות

לגבי אוטובוסים, מספר חברות פולניות ואירופיות עוברות בעיר, בשני מסופי אוטובוס- תחנת האוטובוסים של לודז’ פבריצ’נה, באותו מתחם של תחנת הרכבת, והשני בתחנת האוטובוסים של לודז’ קליסקה, גם כן, בסמיכות לתחנת הרכבת. אז קניתם כרטיס, הגעתם ללודז’ ומה עכשיו?

התחבורה בתוך העיר לודז’ יעילה. המפעיל של התחבורה הציבורית הינו MPK Lodz, חברה בבעלות עירונית.

שני סוגי התחבורה הציבורית העירונית הם אוטובוסים וחשמלית. על מנת לנסוע בתחבורה הציבורית יש לקנות כרטיס נייר או להנפיק כרטיס “רב קו” מקומי שנקרא מיגבקה (Migawka). את כרטיסי הנייר ניתן לרכוש במכונות כרטיסים שמוצבות בנקודות מרכזיות בעיר וגם בתוך האוטובוסים והחשמליות.

שימו לב שבמכונות שמוצבות ברחוב ניתן לשלם במזומן או באשראי ובמכונות המוצבות בתוך האוטובוסים והחשמליות- רק באשראי! התפריט במכונות קל וקיים באנגלית, גרמנית, צרפתית ואוקראינית. לאחר שקניתם כרטיס, בין אם במכונה ברחוב ובין אם באוטובוס או בחשמלית, עליכם לתקף אותו במכונה שבפנים. במידה ורכשתם כרטיס אבל לא תיקפתם במכונה, ועולה פקח- תקבלו קנס שיכול להגיע ל-274 זלוטי. זאת בניגוד לורשה, שם כרטיס שנקנה בתוך האוטובוס או החשמלית כבר מתוקף. ההמלצה שלי היא להשתדל לקנות את כרטיס הנסיעה במכונות שמוצבות ברחוב מהסיבה שלעיתים יכולות להיות תקלות טכניות במכונות שמוצבות בתוך הרכבים ואז לא ניתן יהיה לקנות כרטיס שם. במידה ועלה פקח עדיין תקבלו קנס כי האחריות להיות עם כרטיס מתוקף הינה עליכם.

תדירות התחבורה הציבורית טובה, והיא יורדת ככל שהלילה מתקדם. החל משעה 23:00-חצות רוב התחבורה הציבורית מפסיקה, אך אז ישנם מספר קווי לילה שעוברים בתדירות של פעם בשעה. בעיר ישנם שני מסופים מרכזיים של תחבורה ציבורית, אחד בצמוד לתחנת הרכבת לודז’ פבריצ’נה והשני בצומת הרחובות פיוטרקובסקה – פילסודסקייגו. חלק גדול מקווי החשמלית והאוטובוס עוברים בלפחות אחת מהתחנות הללו וכך ניתן לבצע החלפות אוטובוסים/חשמליות ביתר קלות. נדגיש כי הכרטיס והתעריפים זהים לאוטובוס ולחשמלית. במידה ואתם בוחרים לעשות כרטיס “רב קו” מקומי, מיגבקה- עליכם למלא פרטים בטופס אלקטרוני באתר של מפעיל התחבורה (MPK Lodz), לצרף תמונת פספורט שלכם ותוכלו לאסוף את הכרטיס באחת משתי נקודות השירות של MPK. אני ממליץ לבחור בנקודה שנמצאת בכיכר החופש (Plac Wolnosc), מאוד קל להגיע לשם גם ברגל עקב הקרבה שלה למוקדי העניין בעיר ומיקומה המרכזי. בטופס האלקטרוני יש שדה בו צריך למלא PESEL – מספר זהות פולני. אם אתם מגיעים לפולין רק בתור תיירים, אין לכם PESEL אבל אל דאגה, סמנו בריבוע המתאים שאתם אזרחים זרים ואז תצטרכו להכניס במקום זאת את מספר הדרכון שלכם. את כרטיס המיגבקה ניתן לאסוף שני ימי עסקים לאחר ששלחתם הטופס. הכרטיס אינו עולה כסף אך תצטרכו במעמד האיסוף לטעון אותו בחבילה כלשהי. להלן הקישור לטופס האלקטרוני לצורך הנפקת המיגבקה: https://www.migawka.lodz.pl/application

מרגע שיש לכם כרטיס מיגבקה בתוקף, כל שעליכם לעשות הוא להחזיק אותו אצלכם בעת הנסיעה, לצורך ביקורת כרטיסנים. אין מכשיר לתיקוף כרטיס נטען בניגוד לישראל. תיקוף מתבצע רק על כרטיסי נייר. נקודה נוספת שראוי לציין ואולי לא מובנת מאליה: בניגוד לישראל, בה לנהג שליטה מוחלטת על דלתות האוטובוס והוא מחליט מתי לפתוח ולסגור אותן, בפולין לעיתים הנהג רק משחרר את הנעילה של הדלתות, אך הן לא פתוחות אם לא תעשו זאת בעצמכם! איך? בצד שמאל או ימין של הדלת מבחוץ יש כפתור עליו עליכם ללחוץ על מנת שהדלת תיפתח. בתוך האוטובוס, הכפתור הזה נמצא בדרך כלל ליד הדלת, על העמוד בטיחות, היכן שמצלצלים כדי לסמן לנהג שרוצים לרדת. מניסיון אישי שלי אני יכול לספר לכם שקורה לפעמים שהנהג עוצר, משחרר הנעילה, ואותו אדם זר עומד מול האוטובוס, לא לוחץ על הכפתור לפתוח את הדלת, והנהג פשוט נועל הדלת ונוסע לדרכו…

חשוב לשים לב שכל מה שאני מדבר עליו כאן בעניין האוטובוסים העירוניים, כולל מדיניות כירטוס, תיקוף וכו’ תקף למפעיל העירוני MPK Lodz ולא ל-PKS Lodz שהינה חברה נפרדת, שאחראית על הפעלת קווי אוטובוס בין העיר לודז’ והיישובים הסמוכים לה.

אז לסיכום, בלודז’ ישנה תחבורה ציבורית טובה, יעילה ופשוטה לשימוש, אך עליכם לשים לב לפרטים הקטנים כדי להימנע ממצבים לא נעימים וכדי שתיהנו מחוויית נסיעה טובה