מוזיאון לנייר ב Dusznikach-Zdroju

זהו אחד המונומנטים הטכניים היפים ביותר וגם המסתוריים ביותר בעולם – בית חרושת לנייר מאז 1562.

מפעל הנייר  שב DUSZNIKACH-ZDROJU הוא אחד המונומנטים התעשייתיים החשובים ביותר בארכיטקטורה של אירופה .מתאפיינת בסגנון הבארוק על גגות הרעפים המיוחדת והכניסה המקורית וציורי הקיר המיוחדים מהמאה ה 17 .
מפעל הנייר הוקם במהלך המאה ה 16 והוא מתוארך לשנת 1562 בו נמצאה רשומת הנייר הראשונה . במשך כמעט ארבע מאות שנים היה  בבעלות יצרני ניירות ממשפחות קרצ’מרהלר וויאר. נייר שהפיקו היה באיכות כה טובה  שימשו בו באחוזות השליטים בפראג, וינה, ברלין ואפילו בוורשה.
המבנה המקורי הושמד במהלך שיטפון בשנת 1601 ונבנתה מחדש בשנת 1605 .ומאז נמשך ייצור הנייר .בשנת 1968 הוכרז המפעל ונפתח כמוזיאון לקהל וייצור הנייר הפך לחלק מההצגה במקום,כאשר חדר המעצבים הפך לאטרקציה עיקרית המושכת תיירים מכל העולם.
 
בשנת 1998 עקב שיטפון נוסף נגרם נזק גדול מאד למפעל וחדר הייבוש נהרס כמעט כליל .ממשלת פולין תרמה כספים רבים במהלך השנים 2007-2008 שעזרו לשקם את המפעל והמוזיאון הותאם גם לבעלי מוגבלויות .בביקור במוזיאון נוכל להתרשם מתהליך ייצור הנייר כפי שהיה לפני כחמש מאות שנים.

המוזיאון הוא המפיק הגדול ביותר של נייר בעבודת יד בפולין.

הוא יוצר כלי כתיבה ייחודי, מחברות, כרטיסי מזכרת, הדפסים וקופסאות לעטיפת מתנות.

סקרנות המוערכת על ידי תיירים הוא נייר פילים, שנוצר בשיתוף פעולה עם גן החיות בורוצלב. גללי הפיל נשטפים במשך שעות בכדי להסיר את כל החלקיקים שמתעכלים על ידי החיה. בזכות זה אין לכרטיסים ריח רע. ניתן לרכוש אותם בחנות המתנות בחצר המוזיאון.

כתובת המוזיאון : Kłodzka 42, 57-340 Duszniki-Zdrój