הקרן לשימור המורשת היהודית בפולין

יום השתלמות במוזיאון החדש באתר של מחנה השמדה סוביבור

 

כמדריכי עמותת פולין בעברית, אנחנו מתעסקים בהדרכת קבוצות ואינדיבידואלים שמגיעים לפולין. נתח גדול של הקבוצות אותם אנו מדריכים, מגיעים במטרה להכיר ולסייר באתרי השואה הרבים שפזורים על אדמת פולין או בשילובם כחלק מתוכנית הטיול ומסע שלהם.
חלק נכבד מההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה הינו תוכנית “הפתרון הסופי” וכחלק ממנה – “מבצע ריינהרד” שמטרתו הייתה השמדת היהודי משטח הגנראלגוברנמנט.
אנו מכירים שלושה מחנות השמדה שנמצאים בשטח פולין הנוכחית: בלז’יץ, סוביבור וטרבלינקה. המחנות הללו הוקמו במטרה אחת – השמדת בני אדם.
האתרים הללו הוקמו במקומות מרוחקים מישובים מרכזיים, בצורה מוסתרת וסודית, עם תחכום רב ויעילות בלתי נתפסת ושטנית.
האתרים הללו הושמדו על ידי הגרמנים בעצמם ומיקומם טושטש ולכן נדרשה עבודת מחקר של שנים כדי לחקור את שהתרחש בהם ואת מיקומם המדויק
האתר בו היה מחנה השמדה סוביבור, ממוקם במשולש הגבולות של היום (אוקראינה, בלארוס ופולין), כשעה וחצי נסיעה מהעיר לובלין. בשנים האחרונות הוקם במקום מוזיאון מעניין וחדש אשר מלמד ומנציח את זכרם של בני האדם שנרצחו במחנה.
במהלך יום עיון שיזמה עמותת מדריכי פולין הוזמנו לאתר ע”י מנהל המוזיאון מר LUKASZ KUKAWSKI על מנת ללמוד על פרויקט ההנצחה החדש (עוד טרם הושלם עד הסוף, צפי לפתיחה הרשמית – תחילת קיץ 2023).
המוזיאון הרשים אותנו לטובה בכמות המידע שמוצגת בו וכמות הממצאים האותנטיים שנמצאו במהלך עבודות ארכאולוגיות באתר. מוזיאון מודרני, נרטיבי, אשר מלמד את המבקרים על מבצע ריינהרד בכללי ועל מתרחש במחנה סוביבור בפרט.
כמדריכי עמותת פולין, נשמח לקחת אתכם לשם, להדריך אתכם לא רק במוזיאון ובאתר ההנצחה עצמו אלא גם להכיר לכם את האזור כולו. האזור מאופיין בעיירות רבות עם קשר יהודי מובהק כמו ולודאבה הסמוכה.
למי שמגיע לפולין במטרה לעשות מסע בעקבות השואה – האתר הוא חובה וניתן לשלבו במסלול של מספר ימים שיקיף את ורשה-טרבלינקה-מיידנק-סוביבור-בלז’ץ-קרקוב ואושוויץ-בירקנאו.
כדי לקבל הדרכה בעברית במהלך הסיורים\מסעות הללו – אתם מוזמנים לפנות לאחד מאיתנו בפרטי קשר שמופעים באתר העמותה בכתובת https://guideinpoland.com/