מיקולאיקי והמלצות למסלולים יומיים באיזור

מיקולאיקי (Mikolajki) – בפולנית העיירה מיקולאוקי מכונה על ידי הפולנים –פנינת האגמים המאזוריים או בירת השייט הפולני . מה שהייתה בעבר כפר דייגים קטן הפכה בשנים האחרונות למרכז שייט וספורט ימי ועיירת תיירות מרכזית בחלקה הצפוני של פולין . העיירה היפה והציורית ממקומת לחופו של האגם הגדול מבין מאות האגמים המאזוריים אגם SNIARDWY המאפשר גישה נוחה למגוון רחב של אטרקציות תירותיות הכוללות שייט, רכיבה על סוסים ,רכיבה על אופניים ,קיאקים, טיולים רגליים וביקור באתרים הסטוריים רבים.

למרות גודלה הקטן יחסית של העיירה כ 3000 איש נוכל למצוא במקום מגוון רחב של בתי מלון עד לרמת 5 כוכבים ,צימרים פרטיים ,חדרים להשכרה חניונים וקמפינגים לאוהבי הטבע.

אטרקציות עיקריות באיזור

  • גיז’יצקו (Gizycko)– עיירת שייט ציורית תוסיפו עוד כמה מילים על המקום מצודת בווין (Boyen Fortress) – מצודה מהמאה ה 19 שתפקידה היה להגן על העיר ועל המעבר בין האגמים השונים .
  • מאורת הזאב (Wolf’s Lair) של היטלר -מתחם של בונקרים סודי שהוקם במהלכה של מלחמת העולם השניה במטרה להעביר את הפיקוד הקדמי על המילחמה נגד הרוסים במסגרת מבצע ברברוסה .המקום שישמש גם כנושא לסרט ההוליוודי בכיכובו של תם קרוז “ואלקירי” המעלה את נסיון ההתנקשות בהיטלר .

מעורת הזאב

  • שביינטה לייפקה  (Święta Lipka) – קתדרלה מיוחדת במינה שנבנתה לכבודה של מריה אמו של ישו ובה קונצרטים מיוחדים במינם.
  • גאלינדיה (Galindia) פארק ילידים לחוף האגם המנסה לתאר את חיי המתיישבים הראשונים באזור במקום מלון .
  • ריין (Ryn Castle)  – טירה יפייפיה מתקופת ימי הביניים .
  • עיירה רשל ( Reszel ) – עיירה קטנה וציותית. טירה ממאה הבניים וגשר גוטי מושך לכאן רבבות של התיירים. בטירה מומלץ לעלות למגדל ולצפות במוצגים שהוצגו במוזיאון מעניין שמתאר תקופת אינקביזיציה . מעניין שהאגדה מקומית מייחסת לטירה גם ארוע של שריפת אישה שנידונה למוות באשמת כישופים. זאת הית מחשפה האחרונה שנשרפה באירופה לאחר משפט .
  • אתר של מפקדת צבא גרמניה – (Mamerki Bunkry Muzeum) – מערכת בונקרים וביצורים שנבנו באיזור. מבני ענק, מוזיאון במקום, מגדל תצפית שממנו ניתן לצפות על הסביבה מגובה רב.
  • עיר ליצבורג-וארמינסקי (Lidzbark Warmiński) – עיר הבירה של האזור בתקופת ניקולאי קופרניקוס. טירת ביסקופוב וארמינסקיך ובה מוזיאון מדהים, אחד הטובים באיזור. לא מעט מסעדות ובתי קפה בעיר בהחלט יכולים לבוא בחשבון במהלך ביקורכם בעיר
  • חוויה של טבע וחיות – ספארי בקוודזילובו (Wild Animal Park, Kadzidłowo) – חוויה בלתי נשכחת גם לילדים וגם והורהם.
  • לאוהבי פארקי מיים – יש במיקולאיקי פארק מיים טרופיקנה (Tropikana. Park wodny hotelu Gołębiewski)

 

המלצה למסלולים יומיים

מסלול 1

מסלול 1 באיזור מיקולאיקי

מסלול די אינטנסיבי, ניתן לחלקו למספר ימים – תלוי במזג האוויר ומספר ימים שיש לכם לבלות באיזור. נקודת התחלה וסיום – מיקולאיקי. במהלך יום הזה תתרשמו מה”עיקר של האיזור” – עיר נמל גיז’יצקו ( אפשר גם לצאת להפלגה של שעה וחצי באגמים ותעלות שמחברות בנהם) – מעורת הזאב ( מומלץ להקדיש למקום לפחות שעה וחצי) – עיירה גיז’יצקו ( לאוהבי טירות מאה בניים ועיירות פרובינציאליות) – כנסייה בשבנטה ליפקה ( ממומלץ לשמוע אחד הקונצרטים שמתקיימות בעונה בתדירות פעם בכמה שעות) – רשל ( עם מסעדה בחצר וכלים אנקביזיצה במוזיאון) – ליצבורג-ורמינסקי וחזרה למיקולאיקי.

מסלול 2

מסלול 2 באיזור מיקולאיקי

בעיקר למשפחות – כפר גאלינדיה , פארק ספארי מרשים מאוד ובדרך חזרה – פארק מיים טרופיקנה

 

כמובן, לא לשכוח ולשריין זמן ביומן של הטיול לטובת שייט ביאכטה, רכיבה באופניים ועוד אטרקציות שהוזכרו בכטבה אך לא נכללו במסלולים.

בעונת הקייץ מתרחשים בעיר הרבה אירועים ופסטיבלים, הידועים ביניהם זה יום העיר מיקולאיקי, פסטיבל הדגים, ומירוץ מכוניות ספורט בעיר.מיקולאיקי זה הוא מקום מושלם למטיילים שאוהבים שקט וחיבור עם הטבע, כמו כן גם לטיולים עם משפחות וילדים.

 

יהודי מיקולאיקי

יהודים התיישבו בעיר יחסית מאוחר, רק במחצית השנייה של מאה ה-19. יש אזכורים היסטוריים מתקופות מוקדמות יותר על יהודים סוחרים שהיו מגיעים לעיר על מנת לקנות דגים מדייגים מקומיים ואחר כל היו מוכרים אותם בערים במרכז פולין. מספירת אוכלוסין משנת 1932 אנחנו מגלים שחיו בעיר וסביבתה כ43 יהודים (10 משפחות). פעלו בעיר בית כנסת, בית קברות ומשחתה.

לאחר האירועים של ליל הפדולח רוב בשנת 1938 רוב היהודים עזבו את העיירה ועברו לערים גדולות בגרמניה. מתעודים שונים ידועה לנו שכ20 מיהודי העיר נירצחו במחנות השמדה וגורלם של הנוספים לא ידועה. עד היום קיים בית קברו יהודי במיקולאיקי, בין היחידים באיזור המאזורי. בית העלמין שמור ונימצא במצב יחסית טוב, הינו מגודר ונימצאים בו כ30 מצוות עם כיתובים בעברית וגרמנית. מצווה העתיקה ביותר משנת 1847.

למעוניינים לבקר בבית הקברות היהודי בעיר – Dybowska 11, 11-730 Mikołajki.

בית הקברות היהודי במיקולאיקי